Vademecum Górskie COTG PTTK
Modyń:
ModyńJedna z bardziej wyróżniających się gór Beskidu Wyspowego (1029 m n.p.m.) położona w jego południowo-wschodniej części pomiędzy wsiami Zbludza, Młyńczyska, Kicznia, Wola Kosnowa, i Zbludza. Administracyjnie teren ten przynależy do gmin Łukowica i Kamienica w powiecie limanowskim oraz gminy Łącko w powiecie nowosądeckim.
Zarówno sam masyw Modyni jak i jej trzy główne odgałęzienia grzbietowe opadające w kierunku południowym i południowo-wschodnim tworzą swoistą enklawę oddzieloną od pozostałej części Beskidu Wyspowego dolinami potoku Jastrzębik na północnym wschodzie, doliną Dunajca na południu, Kamienicy Gorczańskiej na południowym wschodzie i doliną potoku Zbludza na wschodzie i północy. Na południowy wschód wybiega z Modyni ramię grzbietowe Jasieńczyka (860 m) i Klończyka (806 m), rozgałęziające się dalej w szereg mniej wybitnych grzbietów pomiędzy doliną Jastrzębika i Dunajca. Ramię Skalicy (628 m) i Piechówki (627) wychodzi od Modyni wciskając się pomiędzy doliny Potoku Kiczańskiego i Czarnej Wody. Najbardziej urozmaicony krajobrazowo grzbiet wybiega na południe kończąc się widokową kulminacją Babiej Góry (688 m) nad Zabrzeżą.
![]() Pochodzenie nazwy Modyń jest niejasne, aczkolwiek można przypuszczać, że jest to nazwa typu dzierżawczego, czyli pochodząca od niegdysiejszego właściciela. Wszak jeszcze pod koniec XIX wieku nazwą Modyń określano las, a nie górę.
Najwyższe części masywu Modyni porastają lasy bukowo-jodłowe ze miejscowo dużym udziałem jodły, tworzącej nieraz odrębne zbiorowiska jedlin. W południowo wschodnich stokach Modyni opadających w stronę Zbludzy odkryto jaskinię – 13 m długości, 3 m deniwelacji. Na przełęczy Cisowy Dział pomiędzy Modynią a Jasieńczykiem znajduje się droga krzyżowa i 12-metrowy krzyż milenijny. Na południowych doświetlonych grzbietach odchodzących od Modyni w stronę Dunajca rozległe obszary zajmują uprawy sadownicze. Tutejsze sady należą do najstarszych w województwie (głównie jabłonie i śliwy).
Mimo, że jak w całym Beskidzie Wyspowym zabudowa podeszła bardzo wysoko w górę, z samego szczytu widoki są ograniczone tylko do poręb. Dawne polany szczytowe zarosły, a ostatnią, drewnianą wieżę triangulacyjną powaliła wichura w 1980 roku. W szczególnie pięknej perspektywie można było zobaczyć ze szczytu otoczenie doliny Dunajca wcinającego się między Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego, Pieniny i Gorce. Dalej w perspektywie górowały nad panoramą Tatry.
Przez masyw Modyni przechodzi kilka dalekobieżnych szlaków turystycznych, które krzyżują się na jej szczycie. Szlak żółty zaczyna się tutaj i sprowadza przez Małą Mody i Piechówkę do Łącka. Na tym odcinku zwany się Szlakiem Kwitnących Jabłoni. Dalej prowadzi przez Pasmo Radziejowej i Szczawnicę, kończąc się na Szafranówce w Małych Pieninach. Niebieski szlak na interesującym nas obszarze wiedzie z przełęczy pod Cichoniem i prowadzi na szczyt Modyni, potem do Zbludzy i Kamienicy. Jest on częścią szlaku z Tarnowa na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim.
Opr.: Piotr Kowalewski
Literatura:
Matuszczyk A., - Beskid Wyspowy. Rewasz, Pruszków 2004
Pawłowski E. – Nazwy terenowe Ziemi Sądeckiej. Ossolineum, Wrocław 1984
Staszkiewicz J., Witkowski Z. – Ziemia Sądecka. Wiedza Powszechna, Warszawa 1986
Sulimierski F., Chlebowski B., Krzywicki J., Walewski W. (red.) - Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VI. Warszawa 1885
Mapy:
Beskid Wyspowy, skala 1:50 000. Compass, Kraków 2007
Gorce 2 w 1, skala 1:35000. WiT, Piwniczna-Zdrój 2007
Małopolska południowa, skala 1:100 000. Compass, Kraków 2008
COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora. |