Vademecum Górskie COTG PTTK
Demirkazik: Demirkazik (3756 m n.p.m.) Najwyższy szczyt pasma Aladag leżącego w łańcuchu Taurusu Środkowego, ciągnącego się na przestrzeni 400 km na południu Turcji. Aladag zbudowany jest ze skał osadowych wyniesionych i ukształtowanych w pasmo górskie w trzeciorzędzie, długości ok. 25 km.
Kopuła szczytowa D. dostępna jest turystycznie (+1 w dużej ekspozycji) wschodnią granią. Najdogodniejszy dostęp od strony bazy namiotowej w Sokul Pinar u wejścia do pierwszego wąwozu w dolinie Narpuz, następnie w głąb doliny i drugim wąwozem na kolejne piętro doliny, skąd piarżystym żlebem na grań w pobliże kopuły szczytowej.
Pierwszego odnotowanego wejścia dokonała niemiecka wyprawa w składzie Georg Künne, Wilhelm Martin, Marianne Martin i Wele Çavuş w dniu 17 sierpnia 1927 roku. Akcja górska trwała 33 godziny.
Demirkazik leży w północnej części Aladagu na zachód od głównej grani pasma Aladagu, pomiędzy dwoma walnymi dolinami: Północną od północy i Narpuz od strony południowej. W czasie całodziennej wycieczki należy pokonać około 1800 m przewyższenia. Pierwsze udokumentowane polskie wejście na D. było udziałem wyprawy Klubu Alpinistycznego z Łodzi pod kierownictwem Władysława Manduka1. Na fotografii wschodnia grań wejściowa z prawej strony.
opr. i fot. Jacek Ormicki
źródła: Aladag przewodnik dla zaawansowanych turystów pod red. Bogdana Mościckiego, wyd. SKPB Warszawa 1984, Wielka Encyklopedia gór i alpinizmu tom II Góry Azji pod red. Małgorzaty i Jana Kielkowskich, Sprawozdanie z wyprawy Klubu Działacza Turystyki Górskiej PTTK przy Podkomisji KiHTG (Kraków 1990 r.) .
1Taternik nr 2 z 1971 r.
COTG PTTK i autorzy opracowań wyrażają zgodę na wszelkie wykorzystywanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.
|