Vademecum Górskie COTG PTTK
Stendera Władysław: Władysław Stendera (1925–2000) Władysław Stendera urodził się 1 czerwca 1925 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Już w dzieciństwie poznał urok gór. Gdy miał lat osiem, ojciec wziął go na wycieczkę w Tatry. Tuż przed samą wojną poznał Czarnohorę, będąc na obozie harcerskim w Worochcie. Po wybuchu wojny chłopiec zmuszony został do podjęcia pracy zarobkowej, zaraz też poznał smak działalności w konspiracji – prowadził rejestrację pociągów i transportów niemieckich.
Zauroczony górami, w 1947 r. został członkiem Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Beskid” w Nowym Sączu. Wolny czas spędzał wytyczając i znakując nowe szlaki turystyczne. Jako student zyskał uprawnienia przodownika GOT. Po ukończeniu studiów jeszcze silniej związał się z Oddziałem „Beskid” PTTK i stał się jego aktywnym działaczem. Niebawem (1953) wybrany został do władz Oddziału na stanowisko II wiceprezesa, a w dniu 24 kwietnia 1955 r. objął funkcję prezesa, którą sprawował nieprzerwanie aż do śmierci.
W czasie jego prezesury nastąpił okres największego rozwoju Oddziału. Był inicjatorem wielu najrozmaitszych przedsięwzięć, m.in.: budowy schronisk turystycznych na Prehybie i na Hali Łabowskiej, oraz stanicy wodnej w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim. Zorganizowane, pod jego auspicjami, Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego pozwoliło Oddziałowi wypracować środki na zakup kamieniczki w Rynku, w której urządzono siedzibę Oddziału, oraz na nabycie nieruchomości w Rytrze, przerobionej następnie na schronisko „Pod Roztoką”. Pod redakcją Stendery ukazał się Informator Ziemi Sądeckiej (1960). Jako prezes zwracał baczną uwagę na prowadzenie i rozwijanie przez Oddział działalności statutowej. Z jego inicjatywy organizowano wiele imprez okolicznościowych.
Poza prezesowaniem Oddziałowi „Beskid” pełnił też w PTTK wiele innych funkcji: prezesa Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Nowym Sączu, członka prezydium Zarządu Głównego PTTK, prezesa Forum Karpackich Oddziałów PTTK, prezesa rady nadzorczej Fundacji im. PTT, prezesa rady nadzorczej Spółki PTTK Schroniska i Hotele „Karpaty”. Dwukrotnie był powoływany w skład Rady Tatrzańskiego Parku Narodowego, w kadencjach 1985–1988 oraz 1988–1991, działał również na terenie parków narodowych w Gorcach i Pieninach.
Za zasługi dla Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego walny zjazd Towarzystwa w 1989 nadał Władysławowi Stenderze godność członka honorowego. Jego imię nosi schronisko PTTK na Hali Łabowskiej.
Zmarł 30 marca 2000 r. w Nowym Sączu i tam został pochowany.
opr. Roman Zadora
Źródła:
(waw) [W. A. Wójcik] – Władysław Stendera patronem schroniska na Łabowskiej Hali, „Wierchy” 61: 1996, s. 185
W. A. Wójcik – Władysław Jan Antoni Stendera (biogram) „Wierchy” 69: 2003 (w druku)
Informacje Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu
Strona internetowa schroniska – http://halalabowska.pttk.pl/
COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.
|