Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK


Vademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Fastnacht Zbigniew:

Zbigniew Fastnacht

Zbigniew Adam Fastnacht urodził się 25 października 1942 r. w Sanoku. Po wojnie, w 1946 r., jego rodzice przenieśli się do Wrocławia (ojciec, doc. dr Adam Fastnacht, historyk, był przed wojną asystentem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, po wojnie kustoszem Biblioteki im. Ossolińskich we Wrocławiu).

Ukończył geografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Należał do Uniwersyteckiego Koła Turystycznego, był organizatorem studenckich rajdów, obozów, wycieczek. W 1962 r. został przewodnikiem miejskim, w 1963 r. przewodnikiem terenowym oraz sudeckim (klasy I). W latach 1971–1982 uczestniczył w pracach komisji egzaminacyjnej dla przewodników sudeckich, w latach 1974–1982 był prezesem Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich przy Oddziale Wrocławskim PTTK. Był uznawany za jednego z najlepszych przewodników, o dużej wiedzy, zacięciu gawędziarskim i talentach towarzyskich.

Po studiach pracował początkowo w LZS Wrocław-Fabryczna a potem w Ośrodku Badań i Kontroli Środowiska. W listopadzie 1982 r. rozpoczął pracę w schronisku na Śnieżniku, początkowo razem z Janem Sakwerdą, a od 1983 r. samodzielnie jako kierownik i dzierżawca. Rozpoczął duże inwestycje, w pierwszej kolejności doprowadzając do schroniska, w którym dotychczas nie było światła, energię elektryczną.

Schronisko PTTK im. Zbigniewa Fastnachta na Śnieżniku

Kochał góry, śnieżnicką halę i „swoje” schronisko, wybudowane z polecenia właścicielki tych dóbr, królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Ufundował tablicę, umieszczoną na ścianie „budy”, upamiętniającą tę królewską inicjatywę. Słynął z fantazji i kawalarskich pomysłów. Zawadiaka, czasem nazbyt impulsywny, znany był też jako człowiek wielkiej dobroci. Każdy mógł na niego liczyć w potrzebie.

Na śnieżnickiej hali znalazł swoje miejsce i dom. Mimo niedomagań sercowych nie chciał zmienić trybu życia. Ostatni raz zjechał ze Śnieżnika 15 maja 2001 r. Zmarł następnego dnia w szpitalu w Bystrzycy Kłodzkiej.

opr. COTG

COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <